Jak fotit krajinu s vodou

27.01.2022

   Ať už se chystáte na focení potoka, řeky, vodopádů, oceánu či moře, tento článek je přímo pro Vás :)

jednoduchý a krásný způsob

Nejjednoduší a zároveň nejkrásnější způsob, jak zachytit tekoucí nebo jakkoliv jinak se hýbající vodu je pomocí dlouhého času závěrky.

Je to opravdu velmi jednoduché a přitom moc krásné, zvládne to každý, tedy když se mu bude chtít :)

Co potřebujeme

Potřebujete k tomu fotoaparát, u kterého lze nastavit čas závěrky a stativ.

Nastavení fotoaparátu

Svůj fotoaparát si nastavte na mód M (ruční nastavení) nebo lze také fotit na mód S (priorita času) viz. předchozí článek, ale při prioritě času nemůžeme měnit clonu viz. jiný článek, kterou u fotografování krajiny potřebujeme větší, alespoň f/8 (u širokoúhlých objektivů stačí i f/4)

Dále si ve fotoaparátu nastavíme čas závěrky. Čím větší čas tím více bude pohyb vody rozmazaný. Více než 5/0s, ale není potřeba, stačí i 1/0s. Rozmazáním pohybu vody se nám dostane krásného efektu.

Použití stativu

Fotoaparát upevníme na stativ, to je velmi důležité, protože fotoaparát fotí po celou dobu času, který mu nastavíme. Žádný člověk nedokáže naprosto nehnutě stát ani půl vteřiny natož pak 5 vteřin a pokud myslíte, že vy to dokážete tak si to právě na tomto příkladu můžete snadno otestovat :) Pak třeba stativ vůbec nebudete potřebovat :D

Samospoušť

Důležité je také zvolit si focení pomocí samospouště, stačí jenom 2 vteřiny. A to z toho důvodu, že každý i méně než milimetrový pohyb nebo otřes je na fotce znát a fotka je poté rozmazaná. Proto doporučuji v průběhu, kdy fotoaparát pořizuje fotky nedělat nějaké otřesy, neposkakovat okolo a podobně :) Já v tu chvíli raději ani nedýchám, ale to nedoporučuji :D

Přesvětlení

Na co si dát pozor? Poté co zvýšíme čas, tak nám na čip fotoaparátu dopadne daleko více světla a tak budou fotky přesvětlené, to vyřešíme tím, že si volícím kolečkem snížíme podle potřeby expozici. Pokud bude fotka stále přesvětlená, tak zvýšíme také clonu (klidně až na f/22) a zbytek doladíme v úpravách.

V případě dotazů se na mě neváhejte obrátit :)

Vít Antoš