Základní nastavení fotoaparátu I
Každý fotograf by měl znát základní nastavení svého fotoaparátu. Ať už fotíte krajinu, portrét, makro, noční fotky, reportáž nebo sami sebe v zrcadle :) nebo-li autoportrét.
Skvělé na tom je, že toto základní nastavení má každý trochu lepší fotoaparát a vždy je to stejné. Uvelebte se tedy na své oblíbené místečko a pozorně čtěte :)
Jedná se o tzv. základní trojúhelník, který se skládá ze tří částí (ISO, čas a clona). Každá z těchto částí ovlivňuje ostatní.
ISO
-Určuje nám kvalitu fotky, čím nižší ISO (např 100) tím větší je kvalita fotky. ISO se tedy snažíme držet co nejníže. Pokud máme ISO moc vysoké stane se to, že fotka bude kostičkovaná (budou na ní patrné jednotlivé pixly). Jak daleko můžeme na stupnici ISO zajít, aby fotka byla kvalitní? To záleží na fotoaparátu, ale obecně se taková hodnota pohybuje cca od 1500 až 4000 ISO.
Čas
-Čas, jak jeho název napovídá, jedná se o čas,za který závěrka pořídí snímek. Čím rychlejší čas (např. 1/1000s) tím rychlejší pohyb můžeme fotit tak, aby zůstal zaostřený. Rozděluje se na několik částí:
Minimální pohybová neostrost (1/100s). V takovém čase fotíme statické fotky. Cokoliv co se nám na fotce nehýbe (krajina, produkty atd.). Pokud náš foťák disponuje dobrou stabilizací tak, jako Sony A7RIII, můžeme beze strachu tento čas snížit i na 1/50s.
Střední pohybová neostrost (1/500s). V takovém případě můžeme bez problémů fotit modelku/modela. Jak jí vlají vlasy ve větru a otáčí se za námi aniž bychom se museli bát rozostření.
Maximální pohybová neostrost (1/1000s). Vysoké časy použijeme při focení pohybu (např. sportovní fotky). Z osobních zkušeností vím, že (1/1000s) postačí na focení někoho v běhu a podobně. Pokud však chceme zmrazit vykopnutý míč nebo ptáka v letu, potřebujeme se dostat na čas (1/3000s až 1/4000s).
Clona
Clonové číslo určuje, jak hodně je otevřená nebo zavřená clona našeho fotoaparátu. K čemu to je? Díky cloně můžeme ovlivnit kolik světla se dostane na čip fotoaparátu, čím více bude otevřená nebo-li bude menší clonové číslo! Ano čtete správně, nějaký chytrák to udělal naopak :) takže čím víc je otevřená clona tím menší je clonové číslo (např. f/1.8). A tím více nám dopadá světla na čip. Také nám clona určuje co všechno bude na fotce zaostřeno, čím větší clonové číslo tím větší část fotky bude zaostřená.
A jak to celé funguje?
Každá z těchto tří součástí se navzájem ovlivňuje. Pokud chceme čas 1/4000s tak máme dvě možnosti:
1. Dát menší clonové číslo, aby nám na čip dopadalo více světla a tím pádem potřebuje méně času na vyfotografování.
2. Zvýšit ISO tak, aby jsme dosáhli požadovaného času. Pozn. ISO se vždy snažíme držet co nejníže takže pokud je to možné a nevadí nám to, tak vždy snižujeme clonu.
A takhle to vlastně celé funguje. Pokud chci např. menší ISO, tak musím snížit clonové číslo a nebo snížit čas. A pokud chci větší clonové číslo, tak musím snížit čas a nebo zvýšit ISO.
Příště si řekneme něco o základních módech fotoaparátu (A,S,M,P). Neztrácejte hlavu pokud jste to na poprvé nepochopili a nebo Vám to přišlo příliš složité, to nejnudnější a nejdelší máte právě za sebou :) Pokud Vám něco stále nedává smysl, tak mi stačí napsat :)