Základní nastavení fotoaparátu II

21.10.2021

  Dnes si řekneme něco o módech fotoaparátu, ve kterých se dá fotit. Mluvíme o volícím kolečku s písmeny (auto,P,A,S,M,). U různých fotoaparátů se může lišit. Jde o základní volbu v čem chceme fotit.

AUTO

Nebo-li automat, automatické focení (foťák fotí za Vás). Zní to určitě skvěle, ale jakkoliv jsou dnešní technologie pokročilé, tak foťák na člověka nestačí, fotoaparát musíte ovládat sami. Pokud jste do teď fotili na automat, tak se ničeho nebojte a nehrozte, každý začínal na automatu :) Ale automatem se opravdu nefotí, takže si ho rovnou přelepte páskou :)

P (auto)

Toto nastavení prosím také nepoužívat, jedná se o automatiku, dovoluje nám nastavovat pouze ISO, ale s tím toho moc nevykouzlíme. Přelepit prosím :)

A (priorita clony)

To už je lepší. Ve fotoaparátu můžeme měnit clonu a ISO. Právě podle toho jaké máme ISO a clonu si fotoaparát dopočítává potřebný čas, aby mohl naše požadavky splnit. Pokud se nám výsledný čas nelíbí (je příliš nízký) musíme buď zmenšit clonové číslo nebo zvýšit ISO viz. předchozí článek.

S (priorita času)

Tento režim nám umožňuje měnit čas a ISO, fotoaparát pak dopočítává potřebnou clonu, aby mohl naše požadavky splnit. Pokud se nám výsledná clona nelíbí musíme změnit čas nebo ISO viz. předchozí článek.

M (ruční nastavení)

Doporučuji všem, kteří se fotografování chtějí věnovat. Sám na tento mód fotím a dává Vám největší volnost. Nejdříve, ale musíte zvladnout základní trojúhelník ISO, čas, clona. Díky ručnímu nastavení můžete ovládat čas, clonu i ISO. Neřešíte tak co zrovna máte jinak než byste potřebovali a jednoduše nastavíte hodnoty, které potřebujete. Např. chci clonu f/1.8 a čas 1/500s, fotoaparát mi poté dopočítá potřebné ISO a jediné na co se dívám je, aby nebylo příliš vysoké. I to se dá ale pohodlně vyřešit tím, že ve fotoaparátu nastavíte maximální ISO, poté se nemusíte ničeho bát a můžete se ponořit do focení :)

V případě jakýchkoliv dotazů se na mě obraťte, jsem ochotný pomoci :)

Vít Antoš