Pouto

06.02.2024

Upoutávka  příběhu

Eodret
Eodret

Malé děti slychavali od svých rodičů příběhy o monstrech ze starých časů. Z dob před střetem kontinentů. Z příběhu se stali pověsti a z pověstí pohádky. A pravda jenž neměla být zapomenuta byla ztracena.
Po střetu kontinentů vypukla válka mezi starým a novým. Mezi starobylimi vznešenými elfy a nově příchozí rasou...lidmi.
Náš příběh se, ale odehrává daleko později, války na kontinentech ustali a nastal věk míru. Pro Eodreta, Eloain a Enemir to byli časy zalité sluncem a smíchem. Tři sourozenci pobíhali po nádvořích, balkonech a chodbách hradu Fall. Lezli na římsy a vkrádali se do síní svých otců. Při hrách se dostávali do hlubokých sklepeních i vysoké věže Nirier. Vystupující ze skály a vypínající se do nebe. Hrad Fall obklopoval překrásný listnatý les plný statnych, velkých dubů a buků. Byl po staletí hlavním sídlem rodu Fenů, jeden z nejstarších z elfskych rodů. Otcem Eodreta, Eloain a Enemir byl vůdce rodu Fenů, Fanris. Jejich matka, Melanina byla starší krve, potomkem prvních elfů. První elfové byli mocní, ale jejich moc je až příliš často ovládla a zakalila jim mysl. Přesto se třem potomkům rodu Fenů a budoucím nástupcům svých rodičů dařilo. Na hradě měli krom zábavy ale také své povinnosti. Od nástupců rodu bylo očekáváno hodně a tak se každý ze sourozenců musel v něčem prosadit.

Eodret, jediný mužský dědic byl velmi hravý a vynalézavý, měl velkou představivost, která mu sem tam byla až přítěží, rozmyslel si až příliš pečlivě každý svůj krok. Vynikal, ale v empatii a po otci zdědil urputnost a vytrvalost.Eloain, měla velmi silný vztah se svou matkou, zdědila po ní starší krev a s tím výhody i nevýhody prokletí starého kontinentu. Byla obdařena určitou magickou mocí. Tato moc, jí byla nápomocna ale pouze tehdy když Eloain byla silnější než ona sama. V opačném případě si moc nad tělem i myslí Eloain přebírala síla starší krve. Od mala musela tedy Eloain se svou matkou často cvičit, aby svou moc dokázala přemoci. Byli chvíle kdy starší krev převzala vládu nad Eloain a poté jí museli rodiče zavřít ve sklepních, aby neublížila sourozencům.

Eloain
Eloain
Enemir
Enemir

Enemir byla často uzavřená sama do sebe. Toulala se nejraději tam kam nikdo jiný nechodil. V noci chodila tajně po lesích a hledala duchy lesa. Byla nebojacna a vždy nejdříve jednala a až poté přemýšlela. Občas se někde probudila a nepamatovala si jak se tam ocitla. Bála se, že v sobě má také starší krev, ale nikomu se s tím nesvěřila. 


Přesto přeze všechno bylo třem sourozencům dobře. Měli rádi jeden druhého a svůj domov plný přátel a rodiny. Jak už to tak ale bývá, život nám chystá překážky...

Blížili se podzimní slavnosti. Listy okolního lesa zářili barvami. Pro sourozence to bylo nejoblíbenější období roku. Mezi stromy mizeli poslední paprsky slunce. Děti si hrály na nádvoří, všude hudba, jídlo a veselí. Poslední paprsek slunce zmizel, nadobro. Přihnali se černé mraky a vzduch se ochladil. Temný, chladný závan zhasl všechny svícne a pochodně. Hudba přestala hrát a v pronikavém tichu se ozval vřískot. Všichni stály jako paralizovani strachem. Jedno z dětí poddaných, začalo hrozivě ječet. Několik lidí přiběhlo k němu, lomcovali s ním div nespadlo, ale jakoby je ani nevidělo. Začali skřípat větve, stromy se ohíbali až k zemi. V tom se rozhostilo znovu ticho. Dítě přestalo ječet. Dostalo se křeče a začalo sebou házet. Nikdo nevěděl co dělat. V tom se to všechno zastavilo. Pod dítětem pukla zem a dítě v ní zmizelo. Ostatní běželi k té průrvře. Když z ní začali vylézat dávné monstra z dob před střetem kontinentů. Tmavé, černé stíny bez očí, s dlouhými pařáty. Rozsévali strach a smrt. Eodret se spolu se sestrami ukrývali pod jedním ze stolů. Monstrum však jedním úderem odhodilo stůl v dáli. Sourozenci schoulení v klubíčko strachu byli přesvědčeni že je konec. Jejich otec je však v poslední chvíli zachránil, když se nechal rozsápat od toho monstra. Děti s hrůzou v očích utíkali do hradu. Matka i další z jejich rodu běželi za nimi a bránili je před monstry. Postupně ale umírali. Matka vzala děti do sklepení v domnění že tam to bude nejbezpečnější. Zavřela dveře a využívala svou magii aby se sklepení stalo nedobytným. Po nějaké době bušení do dveří a křik ustal a bylo znovu ticho. Děti se mackali jedno na druhé v tmavém rohu. Když se vedle nich něco pohlo. Ze tmy na jejich matku vylezlo monstrum. Melanina v agonii křičela na děti ať utečou pryč, z posledních sil magii vytvořila průrvu ve zdi. Tam se děti jen tak tak nasoukali a pozorovali jak jim jejich matka umírá před očima. Monstrum se pak sápalo i na děti. Chyběli centimetry a dostalo by se k nim. Monstrum se, ale zběsile dal dobivalo k dětem, když zranilo Eodreta svým pařátem mu rozřízlo dlaň. A z ní začala vytéká černá krev. Monstrum vzdalo své úsilí až po pár hodinách. Poté zklamaně odkráčelo pryč. Celý týden zůstali děti strachem bez sebe namačkaný v té průrvře. Už nikde žádné monstra neslyšeli. Ale slunce stále nevyšlo. Vyhladovělí vyšli ven a viděli hrad posázený kusy tel.
Hrad byl v troskách, věž Nirier se zřítila do hlubiny z níž vyšla ta monstra. Děti procházeli hradby, nádvoří i chodby Fallu. Upřeně, bez jediného slůvka hleděli na tu hrůzu. Strnulý a vystrašený. Nepromluvilo ani jedno z nich až do chvíle kdy vlastními silami pohřbili všechny mrtvé. Všichni tři sourozenci aniž by se domluvili, popadli těla a začali hrabat díry v zemi. Pohřbili celou svou rodinu, otce i matku. Poté jakoby z nich ta strnulost opadla, bylo hotovo, stály nad hroby svých bližních v zahradách svého domova a Eloain položila otázku "co teď?" Eodret: "přežijeme"


Dlouhé roky, desítky let, celé jedno století chátral Fall. Hrůzu toho místa si postupně brala příroda. Kořeny prorůstali kamenem a nádvoří i zahrada se zabarvila listy statných stromů, které dříve rostli okolo hradu. I průrvu monster zahalila příroda, vyrostl na ní koberec břečťanu, černějšího a stinějšího než samotná monstra. Hrad ale neobývají pouze výjevy z minulosti.....
Podzim je v plném proudu a nastává ten den kdy se to celé stalo. Den začátku podzimních slavností.


Ticho a klid vystřídá pád kamene z vrcholku rozbořené věže.
Eloain " Au, Enemir mohla si mě zabít, proč tam pořád lezeš? "
Enemir " Spadlo to alespoň metr od tebe tak nekecej"
Eloain otráveně vzhlédne na horu na věž Eloain " Příště mi dej vědět, že tam lezeš" Otáčí se a odchází, cestou ještě sama pro sebe dodá. " Ať mám čas naplánovat si cestu někam hodně daleko"
Enemir"já to slyšela."
Eloain "radši už pojď, Eodret už čeká"
Enemir a Eloain přichází k Eodretovi. Všichni spojí své ruce. A pokládají je na kmen stromu jenž vyrostl nad hrobem jejich rodičů.
Eloain "dnes je větší zima než minulý rok že?"
Enemir se na ni vyčítavě podívá " vážně chceš teď řešit počasí?"
Eloain "po kolikáté tu už jsme? Po sté?"
Eodret, dává ruku z kmenu. "Ano, dnes je to po sté"
Enemir "byl to dobrý nápad? Zůstat?"
Eodret "to jsme probírali už tolikrát, víš že to nejde"
Enemir "je to přesně sto let, co s Eloain?"
Eloain "haló jsem hned vedle tebe. Já budu v pohodě, ale co ty sestřičko?"
Eodret, ptá se udiveně "jak to myslíš?"
Eloain se škodolibě usměje na Enemir "ty jsi mu to ještě neřekla?"

Enemir neřekne ani slovo a v rychlosti odchází zpět do hradu.

Eodret "co mi má říct?"
Eloain "víš jak má ty svoje stavy? Tak jsem zjistila, že to je krví starších. Zdědila něco po matce, ne tolik jako já, ale přece a neumí to ovládat"
Eodret "musíš jí to naučit, jinak je nebezpečná pro nás i sama pro sebe"
Eloain, "já?"
Eodret "ne najdeme někoho jiného. Jasně že ty"


V tu zaslechnou mezi stromy nějaký pohyb. Eodret v mžiku natahuje tětivu luku a otáčí se tím směrem. Eloain se schovává za ním a leknutím se chytá jeho ramene.
Eloain, trochu vyděšeně " proč tady pořád jsou? Co žerou?"Eodret, upřeně hledíc mezi stromy "to nevím a nechci to vědět"
Eloain"ale rozednívá se ne?"
Eodret, ironicky "jo po sto letech už není tma, jenom šero, pokrok"
Eodret se podívá na Eloain "musíme najít Enemir"
Eloain"já vím kde je"
Enemir sedí na ochozu rozbořené věže. Na hlavě má kápi a v rukou pevně svírá ostří meče, položeného na svých nohou. Snaží se vytěsnit vzpomínku na matku, která jí umírala před očima.
Enemir "pořád mě to pronásleduje, dejte mi už pokoj!"
Vykřikne a chytá se za hlavu. V tu se za ní ozve pronikavý křik, přesně takový jaký slyšela když monstrum popadlo její matku. Enemir se otáčí za sebe a s hrůzou v očích hledá Melanin. Nikde nikdo.... Zvedá se, sundává kápi, aby lépe viděla, meč dřímá v rukou. Oči jí lítají ze strany na stranu a hledá jí. V tom na ní ze zdola zavolal Eodret
"Enemir slez od tamtud"
V tu se Enemir vylekala, uklouzla jí noha pod uvolněným kamenem. Jen tak tak nespadla dolů, ale kámen padal přímo na Eodreta. Eloain zasáhla... zkroutili se jí prsty, zcernali jako ohořelý kámen a z očí vyteklo pár kapek krve. V tu chvíli rozdrtila kámen na prach, který poté lehce zasypal Eodreta.
Eloain, povolila prsty, znovu se uvolnila. A utřela si krev do rukávu"já říkala že je nebezpečná"
Z poza hradby vyšla pomalu a provinile Enemir.
"Eodret, co jsi tam dělala? Mohla jsi se zabít!"
Eloain "a nás taky"
Enemir jenom sklonila hlavu a mlčela
Eodret pokládá ruku na rameno Enemir Eodret "já vím že jsi raději sama, ale Eloain tě musí učit ano. Jsme na to spolu jako rodina, spolu přežijeme"
Eloain"tak pojď, to dáme, nejsem tak hrozná"
Eloain a Enemir jdou do zahrady, společně si sedají do spadaneho listí na proti sobě. Eloain vezme Enemir za ruce a podívá se jí do očí. Eloain"musím zjistit jak na tom jsi, uvolni se, zavři oči, možná to zabolí"
Eloain zavírá víčka ale pod víčkama se jí oči hybají ze strany na stranu jako zběsilé. Eloain vidí v hlavě Enemir samé nevyřčené trápení a trauma. Vidí svou matku a otce. Znovu se ve vzpomínce dostává na to místo, do toho dne.
Eloain " něco je špatně, takhle to fungovat nemá, já jsem tam, jsem zase tam" Zmateně pobíhá po náměstí plném lidí. Když ji zastaví jeden z poddaných...
Poddaný" proč tu tak pobíháš?"
Eloain"tohle je špatně, tohle je hodně špatně. Vy mě vidíte, vy se mě dotýkáte"
Eloain kroutí hlavou ze strany na stranu a nechce věřit tomu co se děje. Znovu chce promluvit na toho muže. Jenže když se na něj otočí tak už tam není. Nikdo už tam není. V tu něco zaslechne. Hledí tím směrem, je tam ta trhlina, ta černá hlubina. Něco se z ní dere ven, ale není to monstrum, je to ona sama, její já starší krve. Eloain to položilo na zem. Plazí se pryč, pod stůl ale druhé já jí dostalo. V tom Eloain procitla. Stejně tak otevřela oči i Enemir. Ale to co uviděla před sebou jí vyděsilo. Byla to Eloain, ale měla oči černé jako stín. Vykřikla.
Eodret kontroloval své zranění, které mu utržilo monstrum a které se nikdy nezahojí, když to uslyšel. Ohlédl se přes rameno směrem k zahradě. Držíce svou pravou ruku, jejichž žíly byli výrazné a černé jako noc. Přiběhl co nejrychleji k Enemir a Eloain.
Eodret "co se děje?"
Enemir se znovu podívala na Eloain, tentokrát žádné divné oči neviděla. Myslela jsi že to byla vidina a nechtěla aby si mysleli že je s ní něco špatně
Enemir " vylekala mě veverka, vždyť víš jak jsem lekavá" pochybně se usmála

Eodret nevěřícně "no jasně"
V tom praskla větev u nedalekého stromu. Eodret zvedá ze země meč Enemir. Hledí do toho místa a rozchází se tím směrem.
Eodret si sundává ze zad luk a podává ho Enemir.
Eodret"na vem si luk, budeš mě jistit"
Pomalými, tichými, nejistými kroky našlapuje Eodret směrem k tomu stromu.
Enemir a Eloain jsou za ním v dálce připraveny ho bránit.
Eodret došel za strom ale nikde nic. V tu chvíli na jeho rameno dopadne jeden jediný list. Eodret zvedá hlavu vzhůru a v tom se na něj vrhne monstrum z koruny stromu. Povali Eodreta na zem, div mu neukousne hlavu. Eodret mečem rozpulí ve dvý to monstrum a utíká za sestrami. V tom vidí že i ony dvě se musí bránit před monstry.
Eodret, Eloain i Enemir jsou přitisknutý zády k sobě a točící se dokola se strachem vyčkávají až monstra zaútočí. Koruny stromů se hýbají, všude okolo nich slyší kroky. Enemir natahuje ťetivu luku.
Enemir "jsou všude kolem"
Eodret "držte se u sebe ať nás nenapadnou ze zadu"

Eloain "nemám na vás celý den!"
Eloain odstrčila své sourozence za sebe a připravila své kouzlo. Prsty se jí zkroutili a hlubokým hlasem vyslovila "Redúzo" ten hlas se nesl lesem jako ozvěna. Vlna te magie otřásla všemi stromy okolo. A po monstrech už nebyla žádná známka. V ten okamžik padla Eloain na kolena, sotva se podepřela rukama.
Eodret "ztratila hodně síly" Eloain slyšíš mě? "
Eloain znovu zčernali oči. Eodret nevidíce do tváře Eloain nic netušil. Eloain se ušklíbla, podívala se na Eodretuvu ruku, kterou jí držel za rameno, poté se zahleděla do jeho očí a s úsměvem řekla.
Eodret se vyděsil a s hrůzou pohlédl na předloktí. Žíly byli ještě nateklejší a černější. Podíval se na druhou ruku tam začal jed postupovat také. Začal panikařit. 

Bylo vidět jak jed postupuje jeho krkem s obličejem, poté jakoby zkameněl.


Eloain s úsměvem na tváři pohlédla na Enemir. " teď to bude teprve zábava"
Enemir vidíce znovu oči Eloain a vystrašená z toho co se stalo Eodretovi ani nepromluvila a dala se na útěk. Schovala se ve starém sklepení, tam kde se jako děti ukryli před monstry. Schoulila se do klubíčka tak jako tehdy a ponořila že do myšlenek, do vzpomínek. 


Eodret byl jako vyměněný, měl hrozný vztek. Mysl mu ovládlo monstrum ukrývající se hluboko v každém z nás. Teď se dostalo na povrch a začalo řádit.
Eodret "zbav mě toho! Zbav mě toho Eloain! Já nechci!"


Eodret chodí po hradě sem a tam a pátrá po sestře. Eloain mezitím čeká s lukem, připraveným ke střelbě. Konečně jí Eodret přišel do rány, bez zaváhání vypouští šíp. V tom Eodret uslyšel výkřik své sestry Enemir a ohlédl se. Šíp ho jen tak tak minul.
Eodret naštvaně "Eloain!"

Eodret se rozzuřeně rozeběhl proti Eloain. Překračuje kus hradby a s výskokem útočí mečem na Eloain. Ta proti němu natahuje znovu ťetivu luku.

V tom se objeví Enemir a rychle zasahuje. Vší silou kterou má udeřila do země. Ta se otřásla a odhodila od sebe Eodreta s Eloain.
Enemir se zvedá zpět na nohy. "přestaňte! Přestaňte!"
Eodret ani Eloain ale přestat nemíní. Eloain sbírá ze země meč, vstává a rychle se přibližuje k Eodretovi. Ten se v leže na zádech snaží odplazit pryč. Vyděšeně ale i naštvaně utíká před Eloain když nahmatal v listí staré kopí. Eloain se škodolibím úsměvem natahuje meč aby zabila svého bratra. Ten však v poslední chvíli nastavuje proti jejímu úderu kopí.

Enemir zakřičí " tak už dost!"
Eodret se postavil na nohy.
Enemir vstoupila mezi bratra a sestru a natáhla před ně ruce.
Enemir "nepustím vás dokud mě nevyslechnete"
Eloain "o sestřička bude mít řeč"
Enemir "ticho"

Eloain stále s tmavými oči, zaraženě utichla.
Enemir "Eodrete, jsi můj bratr, náš bratr, jsme rodina. Vzpomeň si jak jsme si hráli a schovávali se ve věži Nirier. Jak jsem rozbila tu matčinu hrozně starobylou vázu, co jsi udělal?
Eodret klidnějším hlasem " řekl jsem že jsem to byl já"
Enemir " Eloain co jsi dělala když jsi se nemohla trefit do terče šípem?"
Eloain trochu zklonila hlavu " magií navedla šíp přímo do středu"
Enemir se střídavě dívá na své sourozence. "musíte s tím bojovat! To co se nám stalo bylo hrozné, ale nikdy není pozdě jít dál!" Můžeme se rozhodnout samy, nemusíme tu být! " Nic nás tu nedrží, jen my samy a naše minulost, kterou musíme přijmout!"
"byla jsem znovu ve vzpomínkách u matky a otce, byla jsem tam tu noc kdy se to stalo. Byla jsem v té průrvře a dívala se znovu a znovu jak matka umírá a slyšela jsem jak křičí. Už jsem to nevydržela, už jsem se nedokázala držet zpátky. Vyšla jsem z té díry, to monstrum jsem svojí vůli roztrhala na kusy, ani nevím jak. Pak se to stalo, matka mne vzala za ruku, vylekala jsem se. A řekla mi "musíte jít dál"
"musíme jít dál, jinak se pro nás matka obětovala zbytečně"
Z Eodreta postupně začal jet odcházet zpět do rány. "vzpomínám si jak jsem tě nikdy nemohl najít. Schovávat se umíš Enemir"
Eloain se začala třást, oči měla bělavé, padla na kolena a pořád opakovala "běž pryč, běž pryč."
Enemir "musíme jí dostat k té hlubině".
Enemir i Eodret popadli Eloain a odvedli jí k té tmavé díře. Eloain se schloulila na zem a v její mysli bojovala sama se sebou.
Eloain vykřikla "běž už pryč!" Náhle opustil černý stín tělo Eloain a vletěl do průrvy.
Enemir a Eodret pomáhali Eloain na nohy.
Eloain si oddychla a unaveně říká " tohle už nikdy prosím"
Zahlédí se na tu díru.
Eloain "chci jí zasypat, pohřbít to všechno"
Všichni tři sourozenci společnými silami zasypali tu průrvu vším co našli. Potom se na sebe vzájemně zahleděli a chytnuli se za ruce.
Eloain se pousmála a znovu položila tu samou otázku " a co teď?
Eodret " budeme žít "
Zbalili co potřebovali a společně vyšli vstříc nové budoucnosti.
Eloain se při chůzi s ostatními ptá? " Jak se Enemir naučila magii? "
Enemir s Eodretem se na ní jenom nevěřícně podívají a zasmějí se
Eloain" no co, mě to trvalo desítky let, to není fér"