Fotografování hvězd
Vaším koníčkem je vesmír a rádi pozorujete hvězdy nebo se Vám jen líbí ta hra světel a barev? Ať už tak či onak, noční obloha je krásná a mít její fotku je prostě boží :) Není to však zrovna lehké, ale nebojte, tento článek Vám v tom určitě pomůže.
Místo
Základem je najít správné místo, nejlépe co nejdále od jakéhokoliv zdroje umělého světla (města, vesnice, pouliční osvětlení)
Počasí
Dalším faktorem je počasí, to bohužel neovlivníme :) takže musíme být trpělivý, čím více je čistá obloha, tím lépe.
Čas na focení
Nejlepším časem na focení noční oblohy je jedna hodina v noci, právě v tu chvíli je totiž největší tma. Nepředpokládám ale, že by se každý v jednu ráno sebral a šel fotit. Samozřejmě se nic nestane pokud půjdete fotit dřív.
Nastavení fotoaparátu
Poslední co potřebujete je nastavení foťáku. Na nebi je nejlepší, že se nehýbe a nepotřebujete, aby se usmívalo takže se fotí samo :) Co Vám při focení hvězd nesmí chybět je stativ, bez toho v tomhle případě opravdu ani ránu, budeme totiž fotit na dlouhé časy a chtěl bych vidět někoho, kdo udrží fotoaparát v ruce několik vteřin aniž by se jen o milimetr pohnul.
Teď už k samotnému nastavení. Na volícím kolečku zvolíme mód M tedy ruční expozice, nevíte-li o co se jedná, přečtěte si můj předchozí článek.
Clona
Dále nastavíme clonu, clonu volíme co nejvíce otevřenou, tedy co nejnižší clonové číslo f. Ideální jsou na to objektivy s velkou světelností např. f/1.8 nebo f/1.4.
Čas
Poté nám zbývá nastavit čas, tohle nastavení je tak trochu na nás, ale existují určité hranice. Méně než 4 vteřiny = nedopadne na čip dostatek světla a hvězdy tak nebudou vidět nebo budou vidět málo a budeme mít zbytečně vysoké ISO. Více než 10 vteřin = projeví se rotace naší planety a z hvězd se stanou malé čárky, i to by ale mohla být hezká fotka :) mezi 4 a 10 vteřinami se tak můžete pohybovat a zkoušet co nejvíce se Vám líbí a vyhovuje, vždy záleží na čistotě nebe a světlu okolo Vás. Přesné nastavení tak nejde říci. Čím větší je ale čas, tím více hvězd bude na fotce vidět.
ISO
ISO, jak už víme z jednoho z předchozích článků se nám nastaví samo a musíme si dávat pozor jen na to, aby nebylo moc vysoké.
Přizpůsobení světla
Nastavení, které by měl mít každý lepší fotoaparát nám umožňuje říct, jakou barvu světla by měla fotka mít. Ne vždy se fotoaparátu povede rozeznat světlo a například do zataženého dne nám hází nažloutlé světlo, jako kdyby svítilo sluníčko. Pokud tomu tak je, přejdeme do jeho nastavení a upravíme teplotu světla tak, jak potřebujeme.
Fotografování
Tak nastavení máme za sebou :) Samotné focení není nic těžkého. Důležité je správně zaostřit, nastavíme tedy fotoaparát na ruční zaostření, vybereme si na jeho displeji nebo v hledáčku jednu z hvězd, které vidíme a zaostříme na ní. Poslední a velice důležitá věc je nastavit samospoušť. Jakýkoliv otřes je při takto dlouhých časech znát a pohyb způsobený zmáčknutím spouště by způsobil rozmazání fotky. Nastavíme tedy samospoušť, stiskneme spoušť a čekáme :)
Výsledné fotky lze následně upravit v programu (snížit expozici pokud jsou přesvětlené a podobně) doporučuji Adobe Photoshop Ligtroom, ale takovou úpravu zvládne snad všechno :)
Doufám, že se Vám můj článek líbil a že se brzy budete chlubit vlastními fotkami hvězdné oblohy. Jsou opravdu krásné a fascinující.
V případě jakýchkoliv dotazů se na mě obraťte :)