Škola fotografování SVĚTLO

14.09.2022

  Chcete proniknout do tajů a krásy fotografie? Pak potřebujete umět pracovat se světlem. Světlo je základním prvkem při fotografování. V tomto článku si vysvětlíme jak ho obecně používat.


Kdy je nejlepší světlo? Nebo-li zlatá hodinka. Zlatá hodinka je pro fotografa čas cca 1-2 hodiny před západem slunce, kdy není slucne už tolik silné a fotky budou tím pádem světelněji lepší. Dále jsou pak světelnější podmínky lepší na podzim, naopak nejhorší v létě.


První na co koukám...

Když jdete fotit tak první na co byste měli dávat pozor je právě světlo, světelné podmínky Vám totiž nejvíce ovlivňují fotografii.


Základní poučka

Základem je mít všude na vaší fotografii stejné světelné podmínky. Moc nevíte co to znamená? Nevadí :) Vysvětlení je jednoduché....vlastně existují pouze dvě správné varianty.

První variantou je, že všude na Vaší fotografii bude stín. A je to vlastně celkem logické, představte si fotografii na které byste měli hodně světlé až bílé "fleky" od slunce, nebylo by to moc hezké a nebo byste dokonce měli polovinu Vaší fotografie tmavou (ve stínu) a druhou polovinu na slunci, úplně přepálenou (bílou) taková chyba se pak ani v postprodukci (úpravách) nedá zachránit. Natož pokud by bílé a tmavé fleky byli i na obličeji Vašeho modela/modelky. To je potom asi ta největší chyba, která lze udělat.


Druhou variantou je mít všude na vaší fotografii světlo (slunce) Tak aby na celou plochu fotky dopadalo světlo a nebyli na ní tmavé místa (stíny)


Vybírejte proto pečlivě místo na fotografování, tak aby na celé vaší fotografii byl buď stín a nebo světlo.

Dále se o světle pobavíme v dalším článku, kde Vám vysvětlím jak využívat světlo při fotografování portrétů a jak to funguje v praxi.

Vít Antoš